Wydawca treści Wydawca treści

Leśna ścieżka dydaktyczna w Leśnictwie Mitelki

W leśnictwie Mitelki znajduje się ścieżka przyrodnicza z leśną siłownią.

Trasa biegnie drogami leśnymi wokół jeziora Guzowy Piec. Ze względu na zróżnicowany teren ścieżka wyposażona jest w mostki i kładki, natomiast dydaktyczny charakter podkreślają tablice edukacyjne. Dodatkowo na  trasie znajdują się trzy altany (wiaty).

Siłownia leśna - dostępna przez cały rok, wyposażona jest w urządzenia do ćwiczeń: 

  • biegacz, orbitrek, wycisk, wyciąg, rower-jeździec, masażer, prasa nożna, ławeczka, wioślarz, narciarz, steper i twister.

Ścieżka przyrodnicza im. Polskiego Towarzystwa Leśnego

Ścieżka przyrodnicza im. Polskiego Towarzystwa Leśnego zlokalizowana jest w Nadleśnictwie Jagiełek w Leśnictwie Jagiełek. Składa się z 3 pętli (trasa niebieska, żółta i czerwona), dzięki czemu można wybrać dowolny wariant trasy o optymalnej długości.

Początek tras niebieskiej i żółtej przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce (współrzędne: 586895,3 63997,18). Początek trasy czerwonej przy miejscu postoju pojazdów przy trasie Olsztynek-Podlejki (współrzędne 585548,3 640462,1).

Trasa niebieska
dedykowana jest głównie najmłodszym użytkownikom przede wszystkim pacjentom szpitala.

Trasa o długości 2.5 km, czas potrzebny na jej pokonanie to ok. 40 minut ale nie warto się spieszyć. Początek trasy opodal szpitala, kolor jej nie przypadkowo jest niebieski. Po przejściu 1 km i pokonaniu jednego, trochę bardziej stromego podejścia i później jednego zejścia, możemy podziwiać malownicze jezioro Pasłęk. Jest to jezioro z przepływającą rzeką Pasłęką, która jest rezerwatem przyrody i miejscem bytowania chronionego bobra europejskiego. Po przejściu odcinka wzdłuż jeziora zobaczymy kamienny kierunkowskaz, który wskaże nam drogę – w lewo dalej biegnącą trasę niebieską oraz strzałkę w prawo do punktu widokowego. Tu znajduje się wiata i roztacza się piękny widok na jezioro. Po powrocie na trasę, mamy niewielki fragment pod górkę przez sosnowy las. Ale bez obaw, są ławki gdzie można odpocząć. Na trasie są też tablice i elementy edukacyjne. Nauka przez zabawę tak został nazwany kącik, w którym można sprawdzić się na leśnej skoczni, rozpoznać tropy zwierząt czy zagrać na leśnych cymbałach.

Trasa żółta
dedykowana jest głównie młodzieży przebywającej na rehabilitacji w szpitalu.

Trasa łatwa o długości 2.6 km, czas potrzebny na przejście to ok. 40 minut. Startujemy z parkingu przy Szpitalu w Ameryce. Przy okazji warto zobaczyć zabytkowy budynek szpitala, który w ostatnich latach został odnowiony. Początek jest wspólny dla trasy żółtej i niebieskiej, po 600 metrach marszu trasy się rozwidlają. Skręcamy w lewą stronę i idziemy przez sosnowy las. Po dwustu metrach trafiamy na kamień kierunkowskaz – w lewo trasa żółta a w prawo warto przejść 200 m do punktu obserwacyjnego, gdzie znajduje się zadaszenie i można chwilę odpocząć nad rzeką Pasłęką. Może akurat przyjdzie napić się sarna lub jeleń. Po powrocie na trasę idziemy przez lasy sosnowe, zróznicowane pod względem wieku. Widzimy uprawy, młodniki i starsze drzewostany pełne jagód i grzybów. Na trasie znajdują się tablice edukacyjne i ławki.

Trasa czerwona
dedykowana jest aktywnym użytkownikom w tym pacjentom po przebytej kuracji i ich rodzinom.

Najdłuższa trasa mierząca 5.6 km, czas potrzebny na jej pokonanie to ok. 1 godziny i 40 minut. Początek i koniec trasy to miejsce postoju pojazdów przy trasie Olsztynek-Podlejki. Ścieżka prowadzi nas głównie przez lasy iglaste ale są fragmenty gdzie można będzie zobaczyć drzewostany liściaste. Na trasie można spotkać wiele ciekawych gatunków roślin i zwierząt, a pod koniec sierpnia nie można przejść obojętnie przy pięknie kwitnących wrzosach.Dla osób aktywnych fizycznie polecamy jogę – na trasie znajdują się dwie tablice z ćwiczeniami.

Dla wytrawnych piechurów (9.5 km) czas ok. 3 godzin:połączenie trzech tras

zaczynamy w Ameryce: idziemy trasą niebieską i robimy pętelkę wzdłuż jeziora, przy kamiennym kierunkowskazie wchodzimy na trasę żółtą i idziemy do kamiennego kierunkowskazu z oznaczeniem trasy czerwonej. Skręcamy na czerwoną trasę i czeka nas prawie 3 km marszu aż do kierunkowskazu z oznakowaniem miejsca postojowego (droga Olsztynek-Podlejki) ale my idziemy dalej i skręcamy w lewo za czerwoną strzałką. I tak po ok. 2 km dojdziemy do trasy żółtej, skręcamy w prawo i do celu zostało nam ok. 500 m.

zaczynamy od miejsca postojowego przy trasie Olsztynek-Podlejki: idziemy trasą czerwoną, kamienne kierunkowskazy wskazują nam drogę. Po przejściu ok. 2 km widzimy rozwidlenie tras – w lewo trasa czerwona, w prawo trasa żółta na którą wchodzimy. Idziemy do kolejnego kamiennego kierunkowskazu i skręcamy w lewo na połączenie tras żółtej i niebieskiej. Po przejściu 430 m wchodzimy na trasę niebieską i robimy pętelkę dochodząc ponownie do trasy żółtej. Nie wracamy, tylko skręcamy w prawo i idziemy dalej trasą żółtą (po drodze zejście do punktu widokowego) aż do kamiennego kierunkowskazu z oznaczeniem czerwonej trasy. Zostało nam do pokonania ok. 3 km czerwoną trasą.

Zapraszamy do odwiedzenia ścieżki.


Ścieżka spacerowo-rowerowa do wieży widokowej w Dolinie Drwęcy

W leśnictwie Potok znajduje się ścieżka spacerowo-rowerowa do wieży widokowej w Dolinie Drwęcy.

Trasa spacerowo-rowerowa o długości ok. 4 km wiedzie do wieży widokowej przez malownicze tereny Doliny Drwęcy. Wejść na trasę można z trzech stron: od miejscowości Szyldak, od Rychnowskiej Woli, a dla przyjeżdżających samochodami - z miejsca postojowego przy szosie Olsztynek-Ostrowin. Na trasie znajdują się tablice edukacyjne, a kierunek wyznaczają kamienne drogowskazy.


Miejsca edukacyjne

Nadleśnictwo Jagiełek zgodnie z proekologiczną zasadą wielofunkcyjności lasów w ramach swej działalności prowadzi edukację przyrodniczo-leśną. Celem Nadleśnictwa Jagiełek jest kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez organizowanie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, warsztatów ekologicznych dla nauczycieli oraz przybliżenie zasad dobrej gospodarki leśnej.