Asset Publisher Asset Publisher

Europejskie Dni Ptaków

Europejskie Dni Ptaków to największa ptasia impreza w Europie i na świecie. Tym razem poobserwować ptaki można było w towarzystwie leśniczego z Nadleśnictwa Jagiełek.

Od kilkunastu lat w pierwszy weekend października obchodzimy Europejskie Dni Ptaków. Jest to największa ptasia impreza w Europie i na świecie, gdy w te same dni, we wszystkich krajach Europy, grupy miłośników ptaków wychodzą je wspólnie obserwować i poznawać, a dzieje się to w okresie niezwykłego zjawiska, jakim są jesienne wędrówki ptaków przez całe kontynenty, pokazujące, że ochrona ich jest sprawą międzynarodową.

Już od kliku lat Szkoła Podstawowa w Biesalu bierze aktywny udział w akcjach proponowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Tegoroczne Europejskie Dni Ptaków rozpoczęliśmy zajęciami edukacji przyrodniczej, podczas których uczniowie oglądali film edukacyjny.

Najważniejszym punktem przeprowadzonej akcji były oczywiście obserwacje. Uсzniowie pod opieką nauczyciela oraz Pana Piotra Korola (Leśniczego Leśnictwa Mitelki) wyruszyli na wyprawę po wsi Biesal w celu obserwacji podniebnych przyjaciół. Przy pomocy lornetek uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wypatrywali skrzydlatych wędrowców. Wszystkim obserwującym i liczącym ptaki w tym dniu dopisała świetna pogoda. Niestety migrującym ptakom taka słoneczna, ale wietrzna pogoda nie bardzo odpowiadała, bo Biesal świecił pustkami.

Zaobserwowałyśmy tylko 4 gatunków ptaków (wróble, mazurki, sikorki i sroki). Niestety nie udało nam się zaobserwować droździka, który był symbolem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków.