Lista aktualności Lista aktualności

W lasach Nadleśnictwa Jagiełek policzono dziki

Dnia 21 października br. w lasach gospodarowanych przez Nadleśnictwo Jagiełek przeprowadzono inwentaryzację dzików.

Akcję liczenia dzików wykonano w obwodach łowieckich wydzierżawionych, zgodnie z decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 498 z dnia 29.09.2016 r.

Udział w akcji liczenia dzików wzięli członkowie Polskiego Związku Łowieckiego zrzeszeni w miejscowych kołach łowieckich, przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Olsztyna, studenci Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, pracownicy Zakładów Usług Leśnych oraz Nadleśnictwa Jagiełek.

Inwentaryzację dzików przeprowadzono w 6 obwodach łowieckich wydzierżawianych przez Koła Łowieckie: Leśnik, Jeleń, Tułacz, Drwęca, Orzeł oraz Grunwald. W akcji liczenia wzięło udział około 100 osób przeprowadzając 11 pędzeń. Uczestnicy inwentaryzacji podzieleni byli na trzy grupy, spełniając funkcję na stanowiskach stałych i ruchomych czyli obserwatorów i naganiaczy. Liczenie dzików przeprowadzono na 10% powierzchni leśnej Nadleśnictwa Jagiełek. Dodatkowo obserwowano i policzono w lasach nadleśnictwa pozostałą zwierzynę.

Liczenie dzików, ma na celu ustalenie wielkości populacji tego gatunku na danym terenie. Oszacowanie liczebności populacji ma istotne znaczenie także w kontekście walki z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń i szkód łowieckich.

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, uczestnicy inwentaryzacji wykazali się wspaniałą współpracą i niezwykłym zaangażowaniem. Cała akcja przebiegła sprawnie z satysfakcją uczestników wykonanego zadania pomimo braku na sobie przysłowiowej „suchej nitki".

 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom powyższych działań w Nadleśnictwie Jagiełek.