Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy ciągle pamiętają…

Zbliżający się okres Wszystkich Świętych, to nie tylko czas porządkowania grobów ale także czas pamięci, zadumy, wspomnień i refleksji nad tymi, których już z nami nie ma.

W Nadleśnictwie Jagiełek to już wieloletnia tradycja, że pracownicy wspólnymi siłami porządkują zabytkowy cmentarz z okresu I Wojny Światowej. Tak również stało się w tym roku, dnia 30 października pracownicy uporządkowali cmentarz zlokalizowany na terenie Leśnictwa Jagiełek. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wspólnie zapalili symboliczne znicze oraz uczcili ciszą i modlitwą pamięć poległych żołnierzy.

Pielęgnowanie miejsc pamięci jest bardzo ważne nie tylko ze względów moralnych czy tradycji ale także zachowania historii dla kolejnych pokoleń. 

Pracownicy Nadleśnictwa Jagiełek w tym szczególnym okresie pamiętają także o leśnikach, którzy odeszli już z tego świata. Pamięć o nich pozostanie na zawsze a zapalone znicze na ich grobach niech symbolizują dopuszczenie zmarłych do wiecznego światła, jakim jest życie wieczne.

W 1993 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie wydał decyzje o wpisaniu uporządkowanego cmentarza zlokalizowanego w Leśnictwie Jagiełek do Rejestru Zabytków Kultury Województwa Olsztyńskiego. Cmentarz wojenny z okresu I Wojny Światowej położony w lesie przy drodze prowadzącej do Olsztynka. Założony został na planie kwadratu, granice jego obsadzono lipami. Mogiły są tu ziemne z krzyżami, zlokalizowane rzędami. Pochowanych jest w nich 137 żołnierzy armii niemieckiej oraz 307 żołnierzy armii rosyjskiej, którzy polegli w walkach w sierpniu w 1914 roku. Cmentarz wojenny jest miejscem o dużym znaczeniu historycznym.