Lista aktualności Lista aktualności

LEŚNA METAFORA ŚWIĄT

Święta Wielkiej Nocy, to jedno z najważniejszych obchodzonych świąt w kościele katolickim. Przy tej okazji warto wspomnieć o elementach środowiska przyrodniczego, które znalazły odzwierciedlenie w symbolice tych świąt a także w kulturze, tradycji czy zwyczajach.

Drzewa w tradycji wiążą się najczęściej z symboliką odradzającego się życia. Jednym z nich jest wierzba zwana dawniej „wierzbiną", która jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Natomiast jej gałązki są podstawowym składnikiem palm wielkanocnych. Ten przywilej wierzba zawdzięcza dzięki pąkom, gdyż jako pierwsza budzi się do życia po zimie - okrywając się potocznie zwanymi „bazimi kotkami". Gałązki wierzbowe w palmie miały zapewnić szczęście, zdrowie a przede wszystkim czuwać nad bezpieczeństwem domowników i gospodarstwa. 

Kolejnym świątecznym symbolem związanym z leśnym otoczeniem jest borówka brusznica. Brusznica jako symbol nieśmiertelności i nieodzowny element palmy czy koszyczka ze święconką, łączony z bielą koronek to także radość i przebudzenie wiosny. Do dekoracji wielkanocnych często jest również wykorzystywany barwinek pospolity, uznawany dodatkowo za symbol śmierci ze względu na swoje działanie trujące.   

I oczywiście nie możemy zapomnieć o symbolu szczególnie ważnym dla najmłodszych,  czyli zajączku wielkanocnym. A pierwsza historia o nim powstała w 1680 roku w Stanach Zjednoczonych. Symbol zająca, metafora zmartwychwstania i symbol płodności  pojawia się już w egipskich mitach. Zając stanowi nie tylko świąteczną dekorację ale jest nawet porównywany do Świętego Mikołaja. Różnica między nimi jest taka, że zajączek zawsze ukrywa drobne i słodkie prezenty w ogrodzie lub domu.

Warto, w tym okresie pochylić się nad naszymi lasami, w których drzemie niezwykła moc magii tych Świąt.