Lista aktualności Lista aktualności

CO SŁYCHAĆ U LEŚNIKÓW ZIMĄ…

Wydawałoby się, że las zapadł w twardy zimowy sen. Otóż nic bardziej mylnego, tętni życiem a leśnicy mają ręce pełne roboty

Zacznijmy od pozyskania, które w Lasach Państwowych trwa przez cały rok. Widok ściętych drzew u niektórych może wywołać wręcz oburzenie lub protest. Jest to zrozumiała reakcja ludzi wrażliwych na otaczające piękno przyrody, lecz należy pamiętać, że drewno jest surowcem w pełni odnawialnym i ekologicznym, co znaczy że powinno odgrywać w naszym życiu coraz większą rolę. Rozmiar pozyskania drzew w lasach nie zagraża ich stabilności i jest również jedną z form zachowania lasów dla przyszłych pokoleń - bo przecież w tych wyciętych miejscach niedługo będą rosły młode drzewka.

Poza planowaną wycinką drzew wykonywane są tak zwane zabiegi sanitarne. Polegają one na usuwaniu drzew uszkodzonych między innymi przez wiatr czy śnieg lub zaatakowanych przez szkodniki owadzie. W pierwszej kolejności usuwane są przede wszystkim te drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi odwiedzających nasze lasy. Drzewa zaatakowane przez szkodniki wtórne (czyli owady, które atakują osłabione już wcześniej drzewa) są z lasu wywożone, po to aby ochronić pozostałe, zdrowe osobniki przed ich atakiem, zanim owad dojrzały wyleci spod kory.

Zima to również doskonały okres na zbiór szyszek z drzew iglastych. Szyszki w których znajdują się nasiona zbierane są z drzewostanów specjalnie do tego wyznaczonych, czyli zdrowych, o dobrych genach i dużej odporności. A nasiona są przecież podstawą do wyhodowania sadzonek, które docelowo będą rosły w naszych lasach.

Początek roku to również doskonały okres na wykonywanie szacunków brakarskich, czyli wyznaczanie drzew przeznaczonych do usunięcia w kolejnych latach. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie a leśnik wie ile może zaznaczyć drzew, aby zachować równowagę drzewostanu poprzez doprowadzenie odpowiedniej dla drzew ilości światła. Podczas wykonywania szacunków brakarskich, każde drzewo rozpatrywane jest indywidualnie. Leśnik musi mieć wiedzę o różnych wymaganiach środowiskowych każdego gatunku drzewa, aby pracę tą zrobić prawidłowo.

Leśnik zimą pamięta również o zwierzętach zamieszkujących lasy. To trudny dla zwierzyny okres, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, które znacznie utrudniają zdobywanie przez nie pokarmu. Obecna zima nie jest groźna. Po wielotygodniowym oczekiwaniu na śnieg, białym puchem przykryły się dolne partie lasu. Form i sposobów dokarmiania jest wiele. Śnieg i mrozy to doskonały czas, aby rozwieszać w lasach specjalną karmę dla ptaków bogatą w składniki odżywcze. Leśnicy pamiętają także o większych zwierzętach takich jak dziki, sarny, jelenie czy łosie. Specjalnie dla jeleniowatych systematycznie zimą  prowadzone są czynności wykładania drzew zgryzowych. Polega to na ścięciu drzew obfitujących w młodą korę między innymi takich gatunków jak: sosna, świerk czy topola osika w miejscach największego zagęszczenia jeleniowatych. Inną formą dokarmiania jest wykładanie w lasach siana, sianokiszonki czy różnego rodzaju warzyw (marchewka, buraki, kukurydza), lecz tylko wówczas, gdy zdobycie innego pokarmu w lesie jest niemożliwe (np. gruba pokrywa śnieżna i niskie temperatury). Pożywienie takie jak siano czy sianokiszonka często jest umieszczane w urządzeniach zwanych „paśnikami”. W lasach możemy spotkać również tak zwane „lizawki” w których znajdują się kostki specjalnej soli bogatej w składniki mineralne. Dostarczenie soli jest bardzo ważne szczególnie gdy zwierzęta nie mają dostępu do pełnowartościowego pożywienia.   

Leśnik w lesie jest obecny niezależnie od pogody a dzięki posiadanym umiejętnościom w swojej codziennej pracy, zapewnia ciągłość jego trwania.